×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

 

مدیریت نظارت بر امور دارویی

 

 

 

 مهمترین وظیفه این مدیریت تامین سلامت داروهایی است که در سطح عرضه وجود دارند و در مرحله بعد سهولت دسترسی  عمومی به آنها است.

 

این امر از طرق مختلف انجام می‌پذیرد:

  • اهدای مجوز تاسیس و بهره‌برداری از داروخانه‌ها در حیطه نظارتی دانشگاه و انجام بازدیدهای ادواری از این مراکز جهت کنترل و حصول اطمینان از فروش دارو، شیر خشک، مکمل‌های غذایی و رژیمی، غذاهای کمکی شیرخواران، لوازم مصرفی پزشکی و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مجاز (واجد پروانه ساخت و یا دارای مجوز واردات از سوی وزارت متبوع) در داروخانه‌ها و نیز بازرسی و ارزشیابی ادواری این واحدها.

  • برقراری و تامین سهمیه دارویی، شیر خشک، الکل برای کلیه داروخانه‌ها (خصوصی، دولتی، روزانه و شبانه‌روزی) از طریق شرکت‌های توزیع رسمی دارو و انعکاس کمبود‌ها به وزارت متبوع، همچنین معرفی داروخانه‌ها به سازمان‌های بیمه‌گر جهت انعقاد قرارداد همکاری.

  • برقراری و تامین سهمیه دارویی برای مراکز درمانی (مراکز پزشکی آموزشی و درمانی، بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود) از طریق شرکت‌های توزیع رسمی دارو، تدوین فارماکوپه (دارو نامه) بیمارستانی برای مراکز دولتی همچنین تحویل مستقیم داروهای مخدر و بعضاً بیهوشی به مراکز درمانی و انجام اقدامات لازم و فوری جهت رفع کاستی‌‌های احتمالی همراه با ارزشیابی سالیانه این مراکز.

  • عرضه و تحویل مستقیم داروهای مخدر به بیماران مبتلا به بیماری‌‌ها‌ لاعلاج و سرطان‌، همچنین تخصیص سهمیه و عرضه مستقیم داروها‌ی مخدر به مراکز ترک اعتیاد واجد مجوز و نظارت بر مصرف صحیح این اقلام.

  • رسیدگی به شکایات مردمی و ارجاع پرونده‌های متخلفان به مراجع ذیصلاح، همچنین تعامل با نیروهای انتظامی و مراجع قضایی در ارتباط با  داروهای مکشوفه، قاچاق و تقلبی که مواد اولیه و نیز مراحل ساخت، انبارداری، حمل و نقل و توزیع آنها مورد تایید نبوده و سلامت جامعه را به خطر می‌‌اندازد.

  • تخصیص سهمیه برخی از داروهای خاص به تعدادی از داروخانه‌ها و صدور حواله دریافت دارو جهت بیماران مربوطه.

 

 

متن استاتیک شماره 39 موجود نیست